Wintereinbruch im Gebirge! In der Nacht vom Dienstag, 21.10. auf Mittwoch, 22.10. überquert eine kräftige Kaltfront den Ostalpenraum. An der Rückseite der Front kommt es zu einem Temperatursturz, die Schneefallgrenze sinkt bis morgen Früh im Norden auf 900 m, mit Starkniederschlag kann sie kurzzeitig sogar tiefer sinken. Der Schwerpunkt der Neuschneegebiete im Gebirge reicht vom Dachstein bis zum Toten Gebirge sowie in die Niederen Tauern. Es kann hier bis Freitag in Lagen oberhalb 1500 m akkumulierter Neuschnee bis zu einem Meter fallen.
S ohlášeným ochlazením v české kotlině netrpělivě sleduji předpověď počasí na horách u sousedů. Vpád zimy! V noci ze čtvrtka 21.10. na středu 22.10. přejde přes Východní Alpy výrazná studená fronta. Za touto frontou dojde k silnému ochlazení, sněžná čára na severu klesne brzy ráno k 900 m, při vydatném sněžení místy ještě níž. Epicentrum sněžení se očekává mezi Dachsteinem a Totes Gebirge stejně tak v Nízkých Taurách. Zde může do pátečního rána ve výšce nad 1500 m napadnout celkem až jeden metr nového sněhu. Tak to je libá hudba do mých uší. Oznamuji Vláďovi, že v pátek odjíždím zahájit sezónu, tak ať se přidá.
Při sledování online kamer padla volba na Hauser Kaibling (2014 m) ve Schladmingských Taurách. Jednak měli hoši ze Štýrské lavinové služby na svém webu fotku ze svahu jako ukázku toho, co se děje a potom to sem není až tak daleko. Vyrážíme na pohodu před sedmou hodinou a po půl deváté vylézáme na parkovišti ve výšce 1140 m u spodní stanice lanovky Höfi-Express I. Tedy přesněji řečeno pod welness hotelem Höflehner, kde probíhají čilé stavební práce. Jak kličkujeme s lyžemi na batozích staveništěm, stavební dělníci nás častují nějakými poznámkami, kterým naštěstí nerozumíme. Rychle probíháme pod nálevkou plnou betonu zavěšenou na jeřábu a merčíme, kudy se dostat na první sněhové fleky. Nástup nám neočekávaně ztížila ohrada obory plná vysoké zvěře, která ze všech světových stran obkličovala sněhový splaz na začátku sjezdovky. Střihli jsme to tedy lesem a k vytouženému bílému nic se probojovali o stovku metrů výš.
Zpočátku na loukách leží jen několik centimetrů mokrého sněhu, ale lyžemi tuto tenkou vrstvu neprošlápneme až na zem. Stoupá se v pohodě. Situace se ovšem bleskurychle mění za první zatáčkou asi ve čtrnácti stech metrech. Sněhu rapidně přibývá, je těžký a hluboký a naše poměrně úzké lyže se boří. Jakmile svah nabere větší sklon, špičky lyží mizí kdesi dole a jen těžko je lze z pod tíhy sněhu vysvobodit. Vůbec nejde postupovat vpřed. Po dvou třech krocích je potřeba zastavit, špičky lyží vyprostit a pokračovat dál. Vláďa postupuje přískoky, kdy levou nohou po každém kroku předvádí, opřen o hole před sebou, pohyby jako při otočce v traverzu. Vot kakoj maladěc!
Dost jsme zpomalili a těch 150 výškových metrů nad námi, které zbývají k mezistanici lanovky s chatou Knapplhütte, kterou jsme si vytýčili k zastávce na svačinooběd, snad ani nedáme. Vážně uvažuji o tom, že tímhle tempem nemáme šanci dorazit na vrchol. Teď by se mi hodily mé milované lopaty Voile Vector BC, které ovšem tráví čas na své cestě z Francie do České republiky. V pravé poledne máme vyhráno. Jednak nás vítá zasněžený hříbeček apreskibaru u chaty, ale hlavně nad námi je svah utažený rolbou z dnešní noci!
Na báru popíjíme čaj, od dobrot v lahvích nás odděluje sklo, škoda. Musíme dávat pozor, protože u kraje střechy platí pátý lavinový stupeň. Posilněni pokračujeme hore kopcem. Svah je utažený nahrubo, ale povrch je měkký. Jízda dolů by měla být v pořádku.
Ve výšce 1700 m se sjezdovka rozděluje. Vlevo pokračuje k horní stanici sedačkové lanovky Höfi-Express II, vpravo se odděluje traverzová varianta, která vede k vysílači na vrcholovém hřebeni a konečné lanovky Quattraalpina. Svážnice ale není projetá rolbou. Nechce se nám podruhé podstupovat dopolední martyrium. Nedůvěřivě jen nakoukneme za roh, přinejhorším se vrátíme.
Cesta ujde. Stopoborec vpředu, tak nač si stěžovat. K našemu milému překvapení zakrátko vylézáme na pastvinách Ennslingalm. Tady panuje nefalšovaná zima. Jen její brzký příchod prozrazují neopadané modříny a průhledy skrz chuchvalce mračen do svěží zeleně v údolí (viz úvodní fotka).
Některé svahy jsou čerstvě utažené téměř do podoby, jakou v sezóně vyžadují masy návštěvníků. Jinde je na utaženém podkladu pár centimetrů čerstvého sněhu. Všechno si říká o popsání oblouky. Žel dnes opakované výstupy nestihneme. Zpomalil nás mokrý hlubočák dole. To vůbec nevadí. Vždyť být na první túře uprostřed podzimu je nade vše. A taky bychom neměli přepálit začátek. Vláďa pro nadcházející sezónu nemá natrénovaná stehna z floorbalu.
Počasí dosud hraje na svoji příjemnou notu, ačkoliv předpověď nebyla bez kazu. Po druhé hodině už by ale sluníčko mělo definitivně zmizet v mracích. A jak bylo předpovězeno se také stalo. Vlastní vrcholek Hauser Kaibling se zahalil do mraků a s ním zmizely veškeré výhledy na jich k masivům Hochstein (2543 m) a Hohe Wildstelle (2747 m). Těch zbývajících 149 výškových metrů se nemá cenu štrachat ke kříži. Nic bychom neviděli. Zato my jsme ale viděni byli a to kamerou služby Panoramax, která po pěti minutách vyrábí kruhové panoráma.
Zrychleně provedeme vrcholové procedůry, v mlze je lezavo. Nastává chvíle, kdy poprvé po pěti nekonečně dlouhých měsících bez sněhu můžeme užívat loučkaření. Nasazujeme zlehka po modré sjezdovce. Je to severní svah, povrch je tvrdý, úplně dobře mi to nedělá. Zajímavé je, že letos mi jdou oblouky hůře na tu stranu, kam mi to šlo vloni lépe. Tak třeba příští rok to poskládám dohromady! Mírná loučka na rozjetí byla prima. Na křižovatce Ennslingalm nasazujeme pásy a stoupáme po červené k horní stanici Höfi-Express II. Pěkně v závětří pod vzrostlými smrky při svačince vychutnáváme do hor přicházející podvečer a chystáme se na sjezd do údolí.
Horní úsek Höfi Abfahrt jsme dnes ještě nepoznali. Povrch je nakypřený měkkým sněhem, ve kterém lyže dobře drží. Je to parádní jízda rozrochanou sjezdovkou, jak ji známe z videí od Japončíků, kde se tak jezdí běžně.
Radovánky ukončí až hlubočák dole. Okamžitě v něm uvízneme jako v betonovém potěru. Ani šusem to člověk nemůže pustit, protože neočekávané zanoření lyží znamená nepříjemný pád po svážnici s nohama uvízlýma za sebou. Traverzujeme a ťapeme dolů stejnou dobu jako jsme si razili cestu vzhůru. Stehna hoří a když sněhu ubude, jsme už líní dělat obloučky. Naštěstí to byl v porovnání se sjezdem relativně krátký úsek. Dnešní rozjezdová túra ale splnila naše očekávání. Už se těšíme na další. SKOL!
Paráda. Byl jsem taky tam někde na horách, jenom na procházku lanovkou – a už se mi taky zastesklo po lyžích. Asi se ten skialp budu muset taky naučit..
Horám zdar :-)
glerak: Když už se něco učit, tak navrhuji přidat ještě telemarkový oblouk ;-)
No Romane DOBRY. Doufam ze vezmes druzstvo hasicu na jednu z mnoha dalsich tour. Ohni zdar nebo vlastne v Tvem pripade radsi neee!
Nazdar Mony. Zrovna jsme koukali na sníh v Alpách. No, a pak tvůj email. Pěkné! Když to má někdo za kopcem, je to paráda. Užívej si to!
No nejen že opět krásné zážitky a fotky, ale i to má všechno tady tu správnou „kulturu”…
Pěkné to stránky!!
Pekné, škoda, že to mám k bílému nic tak daleko. Doufám, že fotku jsi obdržel. Pozdravuj.
Romane, to je nádhera. Díky za připomenutí, že starý kontinent je náš domov.
Milane, zdravím do Buenos Aires! Já mám zase sen vyrazit v tamním předjaří na zasněžené vulkány jižních And.
Škoda že jsme nemohli jet až v sobotu nebo v neděli. Na rakouských fórech jsem se dočetl, že další dny mokrý sníh v noci zmrzl a přes den se na něm pro sjezd vytvořila vrstva firnu, která pěkně nesla. Dalo se tedy jezdit v pohodě klasické backcountry.